از 0 ریال
رزرو آنلاین

بندر کنارک

دارای امتیاز نیست

مدت زمان

نوع تور

تور روزانه

اندازه گروه

24 نفر

زبان

___

بررسی اجمالی

شهر بندری کنارک در شهرستان کنارک از شهرهای استان سیستان و بلوچستان است. این استان بعد از کرمان دومین استان پهناور ایران محسوب می شود که در جنوب شرقی کشور قرار دارد. شهر کنارک در حاشیه چابهار و ساحل دریای عمان واقع شده و از شهرهای بندری ایران است. کنارک شامل شهر کنارک و دو بخش دیگر به اسم کنارک و زرآباد است همچنین این شهرستان دارای چهار دهستان کهیر، جهلیان، زرآباد غربی و زرآباد شرقی است.

کنارک از سمت شرق به شهرستان چابهار و از جانب غرب با استان هرمزگان، از سمت شمال به شهرستان نیک شهر و از سمت جنوب با دریای عمان محدود می شود. این شهر بندری زیبا دارای جاذبه های دیدنی طبیعی زیادی است که گردشگران را به خود جذب می کند. علاوه بر موقعیت ویژه این بندر از نظر اقتصادی و صنعت ماهیگیری و شیلات این منطقه از نظر گردشگری هم مورد توجه علاقمندان به مناطق ساحلی است.

شهرستان کنارک حدود ۱۱۵۶۷ کیلومتر مساحت دارد و جمعیت آن تقریبا ۶۷۵۸۲ نفر است که ۲۵۴۴۳ نفر در شهر ۴۲۱۳۹ نفر در روستاهای این منطقه ساکن هستند. اینکه چرا به این شهرستان کنارک می گویند باید گفت آنچه که در میان مردم این منطقه برای نام این شهر بندری رایج است این است که چون در این منطقه درختان کُنار فراوانی وجود دارد این شهر کوچک بندری به کنارک مشهور شده است. شهر بندری کنارک رشد و توسعه اش بواسطه وجود شرایط مساعد تجاری بویژه با کشورهای پاکستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس و نیز صید و صیادی است.

در این منطقه دو کارگاه قایق‌ سازی وجود دارد که در کنار فعالیت های صیادی باعث ایجاد شغل در این شهرستان و همچنین پذیرش جمعیت در سطح نسبتا بالایی شده است. بنابراین در شهر بندری کنارک در کنار صیادی وجود این دو کارگاه هم در اشتغال زایی موثر واقع شده است. البته پس از انقلاب اسلامی نظر گسترش بنادر و ایجاد اسکله های جدید صورت گرفته و اجرای طرح های زیربنایی باعث رونق هر چه بیشتر این منطقه شده است. به جز موارد یاد شده نیروگاه گازی شهر بندری کنارک از منابع تأمین کننده انرژی این بندر است.

از نظر آب و هوایی این منطقه آب و هوای گرم و مرطوب دارد و در تابستان بادهای موسمی مونسون می وزد که وزش این بادها باعث معتدل شدن آب و هوای منطقه است. جالب است بدانید در فصل زمستان این منطقه گرم ترین بخش ایران است. این منطقه با داشتن این نوع اقلیم محصولات کشاورزی متنوع و گوناگونی دارد که شامل کنار، زیتون محلی، پاپایا، چیکو، موز، انبه، بادام و هندوانه است که در کنارک به فراوانی کشت می شود. کنارک دارای دشت های وسیعی است که مهم ترین آنها دشت سرگان، دشت کهیر، دشت لاش و زرآباد است. علاوه بر آن رودخانه هایی نیز در این منطقه جاری است که هم در کشاورزی نقش مهمی دارد و هم جزیی از زیبایی های طبیعی آن محسوب می شود.

این رودخانه ها نیز شامل رودخانه کهیر، رودخانه رایج کاریانی است. درباره پوشش گیاهی این منطقه نیز باید گفت کلپوره، گور گیاه، کهور، کلیر، آویشن و چند گونه دیگر، مهم ترین گونه های گیاهی جنگل های این نواحی است. اصلی ترین مکان رویش و رشد این گیاه سواحل جنوبی استان و غالبا در ارتفاعات است.

کلپوره یک گونه گیاهی دیگر این منطقه است. این گیاه هم در بخش کوهستانی و روی خاک های شنی و شکاف سنگ ها رشد می کند. این گیاه خاصیت دارویی دارد و برای بیماریهای گوارشی و داخلی مفید و موثر است. گور گیاه که اسم محلی آن گیاه ندگ است در آبراهه های نقاط دشتی می روید.

گیاه آویشن را در این منطقه به اسم ازگند می شناسند و نام محلی آن ازگند است که در مناطق کوهستانی روی خاک های سطحی و کم عمق رشد می کند. خاصیت دارویی این گیاه نیز در این منطقه مورد توجه است و آویشن یا ازگند برای رفع خارش های ناشی از حساسیت و کهیر بسیار مفید است همچنین آویشن به عنوان داروی ضد سرفه مصرف می شود.

 

نقاط مهم

  • لنج سازی
  • بازار تاناکورا
  • اسکله سنگی
  • بندر پزم
  • ساحل صخره ای

شامل / مستثنی است

  • راهنمای تخصصی دو زبانه
  • حمل و نقل خصوصی
  • هزینه های ورودی
  • بیمه
  • خدمات اضافی

موقعیت تور

بررسی ها

0/5
دارای امتیاز نیست
بر اساس 0 بررسی
بسیار عالی
0
خیلی خوب
0
متوسط
0
خیلی ضعیف
0
بسیار بد
0
در حال نمایش 1 - 0 از 0 در کل

نوشتن یک نظر

Created with Sketch.
از 0 ریال

استعلام

سازماندهی شده توسط

موسوم

عضویت از 2021

ممکن است دوست داشته باشید