از 0 ریال
رزرو آنلاین

بندر تنگ

Created with Sketch. روستای تنگ
دارای امتیاز نیست

مدت زمان

نوع تور

تور روزانه

اندازه گروه

24 نفر

زبان

___

بررسی اجمالی

روستای تنگ بخش کوچکی است در شهر چابهار که به دلیل تلاقی کویر و دریا در این منطقه جذابیت های ویژه ای به وجود آمده که یکی از آن گل فشان ها و صیادی مردمانش است که جلوه ی بی نظیری را به این روستا بخشیده است. شهرستان کنارک که در جنوب شرقی ایران و در سواحل زیبای دریای عمان قرار گرفته است، از دیرباز با اسکله صیادی بزرگ و فعالش یاد می‌شود. جاذبه های طبیعی بکر و بی نظیری در این بخش کوچک بندری وجود دارد دل هر گردشگری را می برد.

روستای تنگ از لحاظ جغرافیایی در ۸۰ کیلومتری شهر کنارک قرار گرفته و به منظور رسیدن به این روستا می بایست از جاده بندر جاسک تقریبا ۵۰ کیلومتر در سمت چپ جاده فرعی بندر تنگ بروید تا به یکی از عجایب طبیعی منطقه گل افشان برسید. یکی از عجایب طبیعی این منطقه که گل ‌فشان‌ نام دارد نیز در این جاده فرعی است و قطعا تابلوی راهنمای آن را خواهید دید. با این حال برای رسیدن به خود روستای بندر تنگ، نیاز دارید تا جاده را تا انتها بپیمایید تا به ساحل دریای عمان و بندر صیادی تنگ برسید.

شاخص ترین جاذبه ی گردشگری که در روستای تنگ در چابهار وجود دارد گل فشان است که در مسیر جاده فرعی به سمت بندر تنگ قرار دارد. تپه گلی در سمت راست این جاده ی فرعی قرار دارد که در دشتی وسیع با فاصله از یکدیگر قرار گرفته اند. قطعا با کوه های آتش فشان آشنا هستید و از نحوه ی عملکرد آن نیز باخبرید نکته ی جالبی در این منطقه وجود دارد این است که این تپه ها عملکردی مشابه با کوه های آتش فشان دارند و از دهانه آن ها در فاصله های زمانی مختلف گل خاکستری رنگ بیرون می آید و به همین دلیل به آن ها گل افشان گفته می شود. البته در حال حاضر، فقط یکی از این تپه‌ها فعال هستند و دو تپه دیگر گل‌افشانی نمی‌کنند. به گفته اهالی این منطقه آن دو تپه از گل پرانی خسته شده اند و خود را بازنشسته کرده اند.

هنگام بازدید از این جاذبه ی شگفت انگیز در جنوب ایران توجه داشته باشید که پایتان بر روی گودال هایی که گل پرتاب می کنند قرار نگیرد چرا که ممکن است تا گردن در گل فرو بروید! پس خیلی مراقب باشید که قدم هایتان را کجا قرار می دهید. گاهی اوقات بازدیدکنندگان برای دیدن این صحنه ی فوق العاده باید کمی سختی را به جانشان نیز بخرند و به بالای این تپه ها خودشان را برسانند. پس از این که به تپه ها گل افشان رسیدید دقایقی به دهانه آن خیره شوید تا فوران گل مذاب را تماشا کنید؛ بسته به شانس شما ممکن است این فوران گل شدت و ارتفاع متفاوتی داشته باشد. مواظب باشید گلی نشوید! نکته نه چندان جالب این است که امکانات رفاهی کمی در محوطه این اثر گردشگری موجود است.

مردم این روستای تنگ منبع اصلی درآمدشان ماهیگیری است که از این طریق امرار معاش می کنند. زمانی که به این روستا می رسید متوجه ماهیگیران محلی زیادی می شوید که ساعت ها در حال ماهیگیری هستند و به همین منظور اسکله ای در این بندر ساخته اند تا بشود ماهیگیران در آن محدوده حظور بیابند و تماشاچی ها هم بتوانند غرق در تماشای آنان شوند.

این اسکله ی جدید که قرار بود ساخته شود در سال ۱۳۹۰ با توجه به وجو مشکلات که وجود داشته در سال ۱۳۹۵ نیز آغاز به ساخت شده و قرار است به زودی به پایان برسد.

به طور کلی می توان گفت که با توجه به ظرفیت بسیار بالای روستاهای ساحلی شهر کنارک همچون بندر تنگ در صنعت صیادی و شیلات، لزوم ساخت اسکله‌های مدرن در این مناطق واقعا حس می‌شود و ما امیدواریم مسئولین این حوزه توجه بیشتری به این منطقه جذاب داشته باشند تا  از طریق جذب توریست رونق بی بدیلی  به خطه ی جنوب ایران داده شود.

نقاط مهم

 • گلفشان
 • انجیر معابد
 • اسکله ونک
 • قصرماسه ای
 • کشتی سنگی
 • طاق های اقیانوسی

شامل / مستثنی است

 • راهنمای تخصصی دو زبانه
 • حمل و نقل خصوصی
 • هزینه های ورودی
 • بیمه
 • خدمات اضافی

موقعیت تور

Created with Sketch. روستای تنگ

بررسی ها

0/5
دارای امتیاز نیست
بر اساس 0 بررسی
بسیار عالی
0
خیلی خوب
0
متوسط
0
خیلی ضعیف
0
بسیار بد
0
در حال نمایش 1 - 0 از 0 در کل

نوشتن یک نظر

Created with Sketch.
از 0 ریال

استعلام

سازماندهی شده توسط

موسوم

عضویت از 2021

ممکن است دوست داشته باشید